Соєвий і соняшниковий шрот в раціоні бройлерів

Матеріал сайту kurkul.com

Все частіше фермерські господарства для годування птиці використовують комбікорми пшенично-ячмінного типу з включенням великої кількості соняшникового та соєвого шротів чи інших білкових концентратів. При цьому продукти переробки соняшнику набирають все більшої популярності, оскільки, на відміну від соєвих продуктів, їх вартість менша, а доступність сировини — значно більша.

Та чи означають ці фактори, що в раціонах сільськогосподарської птиці доцільно збільшувати вміст соняшникового шроту як джерела білка рослинного походження? Про доцільність введення альтернативних компонентів до раціону птиці, вплив соняшникового і соєвого шротів та соняшникового концентрату на здоров'я бройлерів, їх приріст маси та загальну продуктивність читайте у матеріалі Kurkul.com.

Читати за темою: Бізнес, який починається з ґранту

Тенденції ринку

Запаси соєвих бобів на світовому ринку залишаються досить високими, у зв'язку з чим аналітики продовжують зменшувати прогнози виробництва сої. Так, USDA в жовтневому звіті знизило прогноз світового виробництва соєвих бобів у 2020/21 МР до 368,4 млн т проти 369,7 млн т за попереднім прогнозом, внаслідок понижувальних коригувань для США — до 116,1 (117,3) млн т. 

Для України перспективи виробництва сої виглядають досить невтішно, адже цього року посіви постраждали від посухи. Експерти НААН України оцінюють цьогорічний урожай сої у 2,5-3,5 млн т. 

Рік Валовий збір сої, млн т
2018 4,5
2019 3,7
2020* 2,5-3,5*

* Прогноз

Таке зменшення валового збору фахівці пояснюють скороченням площ під культурою на 16,7%, а також зниженням середньої врожайності відносно показників попередніх МР. 

Площі під соєю у 2019 р. — 1,6 тис. га, у 2020 р. — 1,3 тис. га.

Середня врожайність сої у 2018 р. — 2,6 т/га, у 2019 р. — 2,3 т/га.

Аналітики вважають, що зменшення валового збору сої вплине на внутрішнє споживання культури та об'єми переробки культури. Тож не дивно, що в поточних умовах на українському ринку сої формується невизначеність, яка спонукає аграріїв шукати альтернативу та замінювати сою на інші культури.

Читати за темою: Як вибрати насіння сої?

Соняшник, як альтернатива соєвим бобам

Направленість використання соєвого шроту як компонента комбікорму була запозичена у США та Бразилії, де кукурудзяно-соєва модель годівлі тварин встановилася через природні передумови для вирощування цих культур. Однак через зростання цін на соєві боби, складнощі у вирощуванні та несприятливі кліматичні умови у структурі європейського споживання дедалі зростає частка соняшникового шроту, а соєвого — знижується. Існує думка, що поширенню соняшникового шроту сприяє специфічна структура європейського виробництва м'яса, зокрема цей продукт часто застосовується в кролівництві. На теперішній час світові компанії, такі як ADM, розробляють для ЄС рецептури кормів із використанням соняшникової сировини й активно просувають її на ринку.

На сьогодні світовий досвід використання соняшникового шроту в кормовиробництві невеликий, але, на думку експертів, провідним країнам-виробникам необхідно розвивати цей напрям. 

Соєвий шрот vs соняшниковий 

Соєвий шрот є одним із найцінніших джерел протеїну рослинного походження. Вміст білка в ньому може досягати 50%. Крім того, він містить у достатній кількості вітаміни групи В, лізин та фосфор. За енергетичними і поживними характеристиками соєвий шрот подібний до макухи, проте вміст ліпідів у ньому значно нижчий і не перевищує 2%. 

Головною перевагою соєвого шроту є легкозасвоюваний протеїн, який складається з незамінних амінокислот. В середньому до складу комбікормових сумішей вводять до 25% шроту від загальної маси. У свинарстві нормою є близько 500 г на одну особину, а у птахівництві — близько 10 г. 

Переваги:

 • відносно невисокий вміст клітковини;
 • поживність корму дозволяє скоротити витрати на годівлю тварин;
 • соєвий шрот у комбікормі дозволяє підвищити вміст амінокислот в кормовій суміші до необхідного рівня без істотних матеріальних витрат;
 • користь соєвого шроту істотно зростає завдяки вологотепловій обробці, яка дозволяє не тільки інактивувати шкідливі речовини, а й надає корму приємний аромат, тому тварини вживають його з апетитом;
 • за вмістом білків, вітамінів і мінералів соєвий шрот перевершує всі інші кормові добавки рослинного походження;
 • хороша засвоюваність дозволяє застосовувати шрот для годівлі будь-яких тварин.

Недоліки:

 • в готовому продукті залишаються сліди органічних розчинників, які при регулярному згодовуванні шроту тваринам можуть бути причиною отруєнь;
 • соя містить невелику кількість калію, тому в раціон необхідно вводити додаткові джерела мінералів;
 • в окремих випадках у шроті може не повністю деактивуватись інгібітор трипсину, що в деяких випадках призводить до масового падежу тварин.

Соняшниковий шрот поступається соєвому за деякими поживними характеристиками. Так, шрот соняшника дефіцитний за вмістом лізину, але, на відміну від інших шротів, практично не містить антипоживних речовин. Білок такого шроту відрізняється вищою, порівняно до інших білкових кормів рослинного походження, перетравністю протеїну — 78-80%. Вміст вітаміну В у соняшниковому шроті значно вищий, ніж у соєвому. Соняшниковий шрот багатий ніацином, рибофлавіном, холіном, біотином, пантотеновою кислотою і піридоксином. 

З факторів, які дещо обмежують застосування соняшникового шроту, можна назвати хлорогенову і хінну кислоти, рівень яких становить 1,56 і 0,48% відповідно, а також високий вміст клітковини. Негативна дія хлорогенової кислоти проявляється в пригніченні трипсину і ліпази, тому її вміст не повинен перевищувати 1%. Проте додаткове включення в раціон метіоніну нівелює вплив хлорогенової кислоти.

Необхідно зазначити, що соняшникові продукти поступаються соєвим за поживністю, однак макроекономічна ситуація сьогодення спонукає сільгоспвиробників до переходу на дешевшу сировину.

Переваги:

 • за вмістом протеїну соняшниковий шрот значно перевершує корми з іншої рослинної сировини;
 • містить повноцінні за амінокислотним складом протеїни;
 • відрізняється гарною засвоюваністю;
 • має стійкість до зараження мікотоксинами, що мінімізує можливе псування при неправильному зберіганні;
 • соняшниковий шрот у кормі покращує засвоєння інших його компонентів.

Недоліки:

 • висока концентрація клітковини (в лушпинні насіння великий вміст лігніну, який не засвоюється організмом птиці);
 • великий вміст сірки (входить до складу багатьох амінокислот, наприклад, метіоніну, цистину і т. д.);
 • поживність соняшникового шроту нижча, ніж соєвого шроту чи макухи;
 • менший, ніж у соєвому шроті, вміст лізину (у зв'язку з цим в раціон включають синтетичний лізин).

Вартість компонентів 

Цінова політика — один із визначальних факторів, що спонукає аграріїв шукати нові інгредієнти комбікормів. Так, ціна 1 т соєвого шроту набагато вища за 1 т соняшникового. Проте вартість соняшникового шроту наразі має тенденцію до зростання.

Так, збільшення вартості соняшникового шроту в Україні експерти пояснюють зростанням котирувань на соєвий шрот у США. За прогнозами аналітиків, ціни продовжать збільшуватись, оскільки на ринку спостерігається високий попит на український соняшниковий шрот з боку Китаю. Станом на кінець жовтня 2020 р. ціна на соняшниковий шрот на дошках оголошень коливалась у межах 7500-8200 грн/т EXW.

Цінова ситуація в секторі соєвого шроту також продовжує розвиток у бік збільшення. Дана тенденція, за словами експертів ринку, обумовлена стрімким зростанням цін попиту на сировину. Станом на кінець жовтня 2020 р. вартість соєвого шроту коливалась в межах 14200-15800 грн/т EXW.

Чи може соєвий шрот замінити соняшниковий?

Сьогодні в Україні практично не проводять досліджень щодо визначення впливу комбікормів з високим вмістом соняшникового шроту, низьким рівнем обмінної енергії (ОЕ) та протеїну на мікрофлору шлунково-кишкового тракту. 

Проте фахівці Всеросійського науково-дослідного ветеринарного інституту птахівництва вивчили перетравність і використання поживних речовин комбікормів, в які включали соєвий і соняшниковий шроти, а також їх вплив на склад і структуру мікробіоценозів кишківника птиці.

Так, були сформовані 2 групи по 35 голів у кожній аналогічних по живій масі бройлерів віком 21 день. Балансове дослідження проводили на 21-36-денних курчатах кросу Кобб 500.

Мета експерименту — порівняти перетравність бройлерами поживних речовин комбікормів, що містять 25% соєвого і 20% соняшникового шроту при зниженні в комбікормі ОЕ і протеїну. До тритижневого віку курчата обох груп отримували однаковий раціон. Контролем був комбікорм без соняшникового шроту. 

СХЕМА ДОСЛІДЖЕННЯ

Група

Характеристика кормів

Контрольна

Комбікорм із поживністю відповідно до рекомендацій з вирощування кросу «Кобб 500» (ОР) без включення соняшникового шроту
Дослідна Комбікорм із включенням 25% соняшникового шроту при зниженні обмінної енергії на 4,88 ккал і сирого протеїну на 1,01%

Птахи дослідної групи отримували комбікорм зі зниженим рівнем ОЕ (на 4,88 ккал) і сирого протеїну (на 1,01%). При цьому кількість основних амінокислот була зменшена пропорційно рівню ОЕ. 

Так, за підсумками експерименту фахівці зробили висновок, що за живою масою, середньодобовим приростом і конверсією корму курчата дослідної групи поступалися аналогам контрольної. Проте збереженість поголів'я в обох групах була майже 100%.

Також було визначено, що комбікорми, які містять соєвий шрот, володіють кращою перетравністю.